Zespół Szkół Nr 3 im. Cecylii Plater-Zyberkówny

Historia szkoły

Nasza szkoła znajduje się na terenie dawnego majątku Chyliczki, który w roku 1891 kupiła hrabianka Cecylia Plater-Zyberkówna i gdzie w tym samym roku założyła Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego dla dziewcząt. Istniał już wtedy na terenie parku dworek – “Poniatówka” oraz zabudowania gospodarcze. Zajęcia szkolne były prowadzone we wzniesionym w pobliżu budynku, zwanym dzisiaj “pałacem”. Szkoła była własnością hrabianki aż do momentu jej śmierci w roku 1920, następnie przeszła na własność Towarzystwa Oświatowego im. Cecylii Plater – Zyberkówny, które kontynuowało działalność oświatową i wychowawczą. Nie przerwano jej w czasie obu wojen światowych, mimo intensywnych działań wojennych prowadzonych w Piasecznie.

W roku 1942 majątek szkoły został zajęty przez okupanta. Już we wrześniu 1945 roku zaczęto nowy rok szkolny jako 3-letnie Liceum Żeńskie Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach. W roku szkolnym 1948/1949 przekształcono je w Państwowe Liceum Żeńskie Rolniczo-Gospodarcze. W swojej historii szkoła przeszła jeszcze zmiany profilu kształcenia, m.in. w roku 1967/1968 stała się jedynym w Polsce Technikum Hodowlano – Drobiarskim.

W 1957 roku oddano do użytku nowy, okazały gmach na internat ze stołówką i zapleczem gospodarczym, w 1960 r. – używany do dziś budynek szkolny. Szkoła stała się koedukacyjna w 1980 r. 

We wrześniu 2011 r. Zespół Szkół RCKU obchodził 120-lecie istnienia!

1 września 2019 r. Zespół otrzymał nową nazwę – Zespół Szkół Nr 3, a 2 września uroczyście poświęcono nowy sztandar.


Przydatne linki:

Życie i działalność Cecylii Plater-Zyberkówny (Jerzy Dusza, Kocham Piaseczno

O patronce szkoły – Cecylii Plater – Zyberkównie (Wikipedia

Cecylia Plater-Zyberkówna – jej ideał kobiety i świadectwo życia (blog p. Marii Motylińskiej)  

przyroda

Panel dostępności