100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

100 ROCZNICA  ODZYSKANIA  NIEPODLEGŁOŚCI  PRZEZ POLSKĘ

11 listopada 2018 roku mija 100 lat od kiedy Polska, po 123 latach zaborów oraz zrywów niepodległościowych, powróciła na mapę Europy. Za twórców niepodległości uważa się:

-Józefa Piłsudskiego, założyciela Legionów, osobę, która przejęła władzę po okresie okupacji w czasie I wojny, Naczelnika Państwa Polskiego. 

-Ignacego Jana Paderewskiego, polskiego kompozytora i pianistę, dzięki któremu świat dowiedział się o Polakach, którym zabrano państwo, na Kongresie Paryskim reprezentował  interes Polski i Polaków. 

-Romana Dmowskiego  polityka i publicystę, stojącego na czele Komitetu  Narodowego Polski, który był uznany przez państwa Ententy za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski.  

Dzień 11 listopada został ustanowiony jako święto ustawą w roku 1937, zniesiony w 1945 i przywrócony w 1989 roku.

Dlaczego ten dzień?  11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały zawieszenie broni, co oznaczało ich ostateczną klęskę. Józef Piłsudski przejął władzę nad wojskiem, niemiecki garnizon  w Warszawie został rozbrojony i niemieckie wojska zaczęły się wycofywać z ziem polskich. To właśnie wtedy Polacy uwierzyli, że mogą odzyskać niepodległość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panel dostępności