eTwinningowa przygoda z gotowaniem

eTwinningowa przygoda z gotowaniem!


Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 biorą udział w projekcie eTwinning pt. „Regional dishes” wraz następującymi szkołami:

Portugal – Penafiel, Agrupamento de escolas Joaquim de Araujo,

Turkey – Zonguldak, Ereğli Piri Reis Vocational and Technical Anatolian High School

Turkey – Ankara Çankaya Betül Can Anatolian High School

 

Jaki jest cel tego projektu? Przede wszystkim ćwiczenie umiejętności językowych oraz pokazanie regionalnych i tradycyjnych potraw z krajów biorących udział w projekcie.

Dlaczego bierzemy udział? Bo chcemy pochwalić się nie tylko naszą kuchnią, ale również nawiązać 

kontakty z innymi uczestnikami oraz poznać nowe kultury i zwyczaje. Przy okazji możemy pochwalić się znajomością języka angielskiego oraz wykorzystaniem narzędzi multimedialnych, bo tworzymy filmiki, plakaty, a nawet ebook z przepisami wykorzystanymi w projekcie.

Dlaczego gotowanie? Bo do opiekunki projektu (Elżbieta Rogalska) zgłosiły się osoby, które lubią i chcą gotować oraz chcą zrobić coś innego niż standardowa nauka [wp-svg-icons icon=”smiley” wrap=”i”]

Kto dokładnie odważył się na ten krok? 3 uczennice klasy 4b: Ania, Maja i Oliwia, rodzynek z klasy 4c: Radek, oraz grupa odważnych uczniów z klasy 4ak: Julia, Maja, Justyna oraz duet męski: Filip i Jerzy.

Co ich łączy? Pasja do gotowania! Znajomość języka angielskiego! Dużo odwagi i chęć poznawania nowych kultur!

Czy było warto? Dowiemy się od nich po zakończeniu projektu, czyli już 27/04/2023.

 

Nasze działania rozpoczęliśmy już w listopadzie 2022 r. od nawiązania kontaktu ze szkołami, ustaleniu zasad współpracy i celów projektu. Jednakże z przyczyn niezależnych od nas (technologia czasem zawodzi … 2 miesiące czekaliśmy na zatwierdzenie projektu przez krajowe biura eTwinning oraz nową platformę 

Komisji Europejskiej) i czasem niestety tragicznych (trzęsienie ziemi w Turcji) dopiero od marca ruszyliśmy pełną parą do pracy!

Do tej pory odbyliśmy jedno spotkanie online, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z opiekunami projektu ze wszystkich szkół oraz poznaliśmy harmonogram działań.

W trakcie trwania projektu głosujemy na wybór logo, które będzie znakiem rozpoznawczym całej akcji, a 

poniżej znajdują się propozycje przedstawione przez niesamowitego Patryka Lisa z 4ak! Już po świętach dowiemy się, czy któraś z jego prac wygra w głosowaniu szkół i mocno trzymamy kciuki, aby tak się stało!

Nasi uczniowie przygotowali już swoje przepisy, umieścili je na platformie i systematycznie dodają swoje filmiki z przygotowań tych dań.

Co uważamy za tradycyjne polskie dania? Są to placki ziemniaczane, cebularz lubelski, pierniki i cynamonki oraz tradycyjny kotlet schabowy z ziemniakami i mizerią. Od samego czytania tych nazw człowiekowi ślinka cieknie….

Czekamy teraz na naszych partnerów i ich przepisy, ponieważ kolejnym krokiem będzie przygotowywanie dań regionalnych z Turcji i Portugalii przez naszych śmiałków. Każda z grup wybierze sobie jeden przepis i nagra wideo z przygotowań tego dania. Hmmm… ciekawe, które z naszych dań przypadnie do gustu naszym partnerom?

Efektem końcowym projektu również się pochwalimy, bo stworzymy książkę kucharską z przepisami w formie ebooka oraz krótkie wideo z działań zrealizowanych w projekcie. Jak będą gotowe, udostępnimy je na stronie szkoły, aby każdy mógł poznać tajniki kuchni tureckiej i portugalskiej!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panel dostępności