Informacja nt. egzaminu zawodowego formuła 2019
Dla osób, które kształcą się wg podstawy programowej obowiązującej od 1 września 2019 r., przeprowadzany jest egzamin w formule 2019.
Najważniejsze zmiany w formule 2019 egzaminu w odniesieniu do egzaminów przeprowadzanych w formułach 2012 i 2017 to:
– inne podstawy programowe, a tym samym inne kwalifikacje oraz zawody, w których przeprowadzany jest egzamin,
– obowiązkowość egzaminu dla uczniów i słuchaczy – nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub semestru,
– część pisemna egzaminu przeprowadzana wyłącznie przy komputerze, za wyjątkiem osób wnioskujących o dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu,
– jawność zadań w części praktycznej egzaminu we wskazanych kwalifikacjach.
Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej i części praktycznej.
Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego – tj. przy komputerze.
Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
Dla osób, które wymagają dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu, egzamin może odbyć się z wykorzystaniem arkusza egzaminacyjnego w postaci wydrukowanej.
Termin części pisemnej – wg wewnętrznego harmonogramu Szkoły – między 8 a 12.06.2021. Uczniowie zostaną zapoznanie ze szczegółami organizacyjnymi na 3 miesiące przed egzaminem.
Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych, których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym. Czas trwania części praktycznej egzaminu zawodowego dla konkretnej kwalifikacji określony jest w informatorze. Dodatkowo na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma 10 minut, których nie wlicza się do czasu trwania części praktycznej egzaminu zawodowego.
Zdający, który zdał egzamin zawodowy w danym zawodzie, otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej, wydany przez komisję okręgową.
Osoba, która posiada certyfikaty kwalifikacji zawodowej potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz posiada odpowiedni poziom wykształcenia, otrzymuje dyplom zawodowy. Do dyplomu zawodowego dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Zawodowego, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez pracodawców i instytucje zagraniczne.
Dyplomy i suplementy do dyplomów wydają okręgowe komisje egzaminacyjne.
Zdający, który nie zdał egzaminu zawodowego, otrzymuje informację o wynikach.
Do egzaminu będą przystępować uczniowie kształcący się w technikum 4 letnim:
Klasa II THK – egzamin z kwalifikacji ROL.06 – Organizacja chowu i hodowli koni – część praktyczna – formuła „dokumentacja” 07 czerwca 2021,
Klasa II TW – egzamin z kwalifikacji ROL.11 – Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt – część praktyczna – formuła „dokumentacja” 07 czerwca 2021,
Klasa II TO – egzamin z kwalifikacji OGR.02 – Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych – część praktyczna – formuła „wyrób/wykonanie” czerwiec 2021, między 11-21.06.2021 (część praktyczna na działce szkolnej).
Klasa II TAK – egzamin z kwalifikacji OGR. 04 – Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obrazów małej architektury krajobrazu – część praktyczna – formuła „dokumentacja” 07 czerwca 2021
INFORMATOR O EGZAMINIE ZAWODOWYM TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU 314202
INFORMATOR O EGZAMINIE ZAWODOWYM TECHNIK HODOWCA KONI
INFORMATOR O EGZAMINIE ZAWODOWYM TECHNIK OGRODNIK
INFORMATOR O EGZAMINIE ZAWODOWYM TECHNIK WETERYNARII